In urmatorul weekend (1-3 iulie) se va desfasura, la Timisoara, Turneul National al campioanelor minifotbalului din Romania. Bucurestiul va fi reprezentat de Nationala Artistilor, care a ajuns in aceasta faza dupa ce a castigat sectiunea Firme a Campionatului “Iubeste Sportul”, a invins-o pe Calia Press in Supercupa si a trecut la baraj de campioana Judetului Ilfov, Juventus Buftea.

Incepand de vineri, va vom tine la curent cu evolutia artistilor in orasul de pe Bega, unde speram sa faca o figura cat mai buna si chiar sa se numere printre favoritele la castigarea marelui trofeu. Tragerea la sorti a grupelor va avea loc joi, 30 iunie, de la ora 20:00.

Nationala Artistilor – Consiliul Judetean Buzau 2 – 6 (1 – 4)

Debut cu stangul al Nationalei Artistilor la Timisoara, unde a pierdut la un scor destul de mare in fata CJ Buzau. Jucatorii nu s-au regasit, iar cei de la care se astepta cel mai mult au dezamagit, echipa bucuresteana reusind doar sa limiteze proportiile scorului in cele din urma.

Nationala Artistilor – EKA Trust Ploiesti 3 – 4 (1 – 2)

In opozitie cu prima partida, artistii au reusit sa faca un meci bun impotriva campioanei puternicei competitii prahovene. Formatia noastra a deschis scorul relativ repede, s-a vazut condusa la pauza, a egalat, iar ploiestenii au inscris din nou, 2-3. Bucurestenii au egalat in ceea ce credeau a fi ultimul minut de joc si deja se pregateau pentru loviturile de departajare, dar Eka Trust a demonstrat ca este formatia matura si a inchis meciul imediat, cu o noua reusita bazata pe visarea apararii Nationalei Artistilor.

Grafit Bacau – Nationala Artistilor 4-1 (3-0)

Cu toate ca rezultatele din primele doua partide nu erau deloc incurajatoare, artistii puteau prinde unul dintre cele mai bune patru locuri trei daca ar fi reusit sa o invinga pe Grafit la trei goluri diferenta. Aceeasi conditie pentru adversari, aflati de asemenea la borna 0 in clasamentul punctelor. Fara Kamara si Andrei Stefanescu, plecati la un concert, bucurestenii nu au facut fata si au pierdut din nou la scor.

Per total, Nationala Artistilor nu a semanat cu formatia care a jucat in Campionatul “Iubeste Sportul”, aratand de multe ori ca o echipa fara personalitate si obosita. De remarcat, totusi, ca si adversarii din grupa au fost unii de calibru: Grafit Bacau a ajuns pana in sferturi (eliminata de Terramold Iasi dupa loviturile de departajare), Eka Trust a iesit tot in sferturi dupa 3-4 cu Magic Iasi – campioana en-titre -, pe cand Consiliul Judetean Buzau a castigat, in premiera, Turneul National.