In acest weekend (24-26 iunie) va avea loc, la Sibiu, cea de-a doua editie a Cupei Romaniei la minifotbal, competitie organizata de Federatia de Minifotbal din Romania. Bucurestiul va fi reprezentat de castigatoarea Sectiunii Open a Campionatului “Iubeste Sportul”, Calia Press.

Incepand de vineri, vom incerca sa va tinem la curent cu evolutia echipei noastre la Cupa Romaniei, de unde speram sa revina cu rezultate cat mai bune si, de ce nu, poate chiar cu participarea in fazele finale sau cu marele trofeu.

MECIUL 4
Calia Press – Cristian Construct Baia Mare 2-6

Echipa noastra a parasit, din pacate, Cupa Romaniei din faza optimilor de finala. Cotati ca favoriti, bucurestenii au deschis scorul, s-au vazut egalati, au marcat pentru 2-1, dar tabela a aratat 3-2 la pauza pentru formatia din Baia Mare. Cu toate ca meciul s-a jucat, in marea lui majoritate, in jumatatea de teren a adversarilor, Calia Press a fost surprinsa pe contraatac de mai multe ori, scorul luand proportii pe final. Calificare meritata pentru Baia Mare, echipa care, desi nu a aratat mult fotbal, a dat dovada de o organizare superioara si a meritat, per total, victoria.

Calia Press egaleaza, astfel, performanta obtinuta anul trecut de Nationala Artistilor, pana in prezent cea mai buna clasare a unei reprezentrante a Campionatului “Iubeste Sportul” la competitiile organizate de Federatia de Minifotbal din Romania.

MECIUL 3 – CALIFICARE!

Calia Press – Sagetile Albastre Otopeni 3-3 (7-6 d.l.d)
Un meci “in familie”, dar dominat de ambitie si mai ales de miza calificarii in optimile Cupei Romaniei. Calia Press a etalat un joc mediocru in prima repriza, intrand la cabine condusa cu 2-0. In repriza a doua, Calia a revenit in joc si a revenit de la 0-2 si 1-3, reusind sa egaleze spre final, 3-3. “Loteria” de departajare nu a fost lipsita de controverse, dupa ce echipa din Otopeni a repetat de trei ori aceeasi lovitura (ratata de fiecare data), dar Calia Press a castigat in cele din urma si s-a calificat in optimile Cupei Romaniei la minifotbal! De cealalta parte, Sagetile Albastre Otopeni a terminat grupa pe locul 3 si a stat cu sufletul la gura pana la ultimul meci al fazei grupelor, Piatra Neamt – Oradea, decis tot la loviturile de departajare. Norocul nu a fost de parte ilfovenilor nici acum, astfel ca au parasit competitia inca din faza grupelor, cu toate ca au fost una dintre echipele remarcate.

Calia Press intalneste Baia Mare astazi, 25.06, ora 19:00, in faza optimilor de finala.

MECIUL 2
Calia Press – Nera Computers Iasi 4-1 (3-1)
Dupa infrangerea cel putin ciudata suferita in primul meci, Calia Press a jucat meciul decisiv tocmai impotriva lui Nera Computers, reprezentanta puternicului campionat iesean la Cupa Romaniei de la Sibiu. Bucurestenii au aratat din nou ca o echipa legata, cu toate ca lotul deplasat este unul restrans, si practic si-au inghesuit adversarii in propria jumatate de teren. Calia a deschis scorul, si-a dublat avantajul si la un moment dat conducea cu un incredibil scor de forfait, reusind sa intre cu un avantaj consistent la pauza, 3-1. Repriza a doua a fost tot la discretia campioanei noastre, cu toate ca iesenii au avut mai mult curaj si au sarjat periculos in cateva randuri. Pe final, “capitalistii” au mai punctat o data si au inchis tabela la 4-1, rezultat care a incheiat ziua in Grupa E. O prestatie incantatoare a echipei noastre si toti jucatorii merita felicitari, in special “Piti”, care a vrut sa isi vada din nou numele pe blog. In cealalta partida a etapei a II-a, Sagetile Albastre Otopeni – Ancora Galati 5-1. Dupa primele doua etape, toate cele patru echipe au cate 3 puncte. Pentru a avansa in optimi, Calia trebuie sa castige sambata dimineata impotriva Sagetilor Albastre sau, in cazul unui egal si a unei infrangeri la loviturile de departajare, este la mana rezultatelor pentru a prinde unul dintre cele doua locuri 3 care se califica in faza knock-out.

MECIUL 1
Calia Press – Ancora Galati 4-6 (1-5)

Campioana sectiunii Open s-a prezentat la Cupa Romaniei de la Sibiu cu un lot restrans, de numai opt jucatori. Meciul impotriva Ancorei a inceput dezastruos, dupa ce dunarenii aveau 5-0 la jumatatea primei reprize. Bucurestenii au marcat o data pana la pauza, iar in repriza a doua au revenit puternic in joc, reusind sa domine autoritar. La 3-5, “Piti” a ratat o ocazie monumentala din jumatate de metru, moment urmat de reusita adversarilor, care a inchis meciul. Pe final, Calia a mai marcat o data pentru 4-6 din lovitura de penalitate de la 9 metri, apoi a ratat una in secundele de final. Urmatoarea partida, impotriva lui Nera Computers Iasi, va avea loc astazi, de la ora 20:00.
Tot in prima etapa, Nera Computers Iasi – Sagetile Albastre Otopeni 3-1.