Meciurile din semifinalele Sectiunii Open au trezit pasiuni (ne)asteptate, dar au oferit si un spectacol pe masura. Derby-ul acestei faze a fost, fara indoiala, TEC Buftea – Juventus Buftea. Doua echipe ale caror componenti sunt prieteni, care joaca in timpul saptamanii impreuna, dar care pe teren dau tot ce au mai bun una impotriva celeilalte. Razboiul psihologic a inceput odata cu completarea raportului de arbitraj, prilej pentru “torinezi” sa se amuze pe seama rivalilor, unde evolueaza doi frati impreuna cu tatal lor. Cu toate acestea, TEC Buftea (foto mare) a deschis scorul dupa ce a fost ocrotita de doua ori de bara, l-a dublat, iar la pauza se facuse deja 3-0. Juventus s-a trezit din pumni si a inscris imediat dupa pauza iar, cand mai erau 5 minute de joc, s-a apropiat la un singur gol. Gol care a venit, dar tot in poarta lui Caisă, tradat de fundasii care au ramas pierduti in terenul advers, in incercarea de a marca. 4-2 si TEC Buftea joaca a cincea finala din tot atatea posibile! FC Medex-Team pornea ca favorita in fata lui Calia Press (foto mic), chiar daca cei din urma castigasera fara emotii Grupa B, insa a incasat primul gol destul de usor. “Baietii in negru” (MIB) au egalat, s-au vazut din nou condusi, dar au facut 2-2 ca urmare a unui gol superb, din unghi. Meciul a intrat in prelungiri, unde Calia nu a jucat mai bine, dar a fost mai stapana pe situatie si a jucat mai calm, astfel ca s-a impus cu 5-3, in uralele jucatorilor de la Juventus Buftea, care au asistat la meci. In ciuda celor doua rezultate bune reusite in fata lui TEC Buftea (4-4 si 4-4) in faza grupelor, Medex paraseste competitia surprinzator, in semifinale. “Cosmeticienilor” le ramane sansa medaliilor de bronz, pe care spera sa le obtina in fata lui Juventus Buftea, care in trecut a mai ocupat locul al treilea. Miercuri, 16.06: Finala mica: Juventus Buftea – FC Medex-Team (20:00)