Sezonul turneelor finale de minifotbal a inceput la Piatra Neamt, unde si-au dat intalnire pe teren cele mai bune 42 de firme din Romania. Bucurestiul a fost reprezentat de Stanleybet si Dedeman 35 la a treia editie a Campionatului National al Firmelor si Institutiilor, organizat de FMR la Piatra Neamt.

Echipele din Capitala au lasat o impresie frumoasa spectatorilor prezenti la bazele Adridan si Offside, care au gazduit acest prim turneu final din 2017. Stanleybet a castigat Grupa L dupa 2-0 cu NetRom Craiova si 4-2 cu Temoficare Oradea, pe cand Dedeman 35 s-a calificat de pe locul secund al Grupei A (4-3 cu Madrugada Bihor si 2-3 cu Sews R Deva). Faza 16-“imilor” de finala a fost, insa, si ultima pentru reprezentantele Capitalei la acest turneu final. Stanleybet a fost rapusa de loteria loviturilor de departajare in meciul cu Celestica Bihor, pe cand Dedeman 35 a parasit intrecerea dupa 1-2 cu timisorenii de la Continental AP.

Stanleybet si Dedeman 35 merita toate felicitarile pentru jocul prestat la Piatra Neamt, competitie care se incheie duminica.

Pentru echipele din CMFB calificate la fazele nationale urmeaza Campionatul Regional SUD-EST (Brasov, 30 iunie-2 iulie), Cupa Romaniei (Cluj, 7-9 iulie) si Campionatul National (Bacau, 12-15 iulie). Conform deciziilor Federatiei de Minifotbal din Romania, in luna septembrie vor avea loc Supercupa Romaniei si Campionatul National Old Boys.