ATENTIE! In saptamana 18-24 aprilie, competitia va fi in pauza prilejuita de Sfintele Sarbatori de Paste. Etapa a 12-a (a 5-a din Preliminarii) se va desfasura pe 26, 27 si 28 aprilie.

Echipa etapei: Mega Image

Marti

Labelon Romania – EuroAnswer 3-5 (Preliminarii)
Partida aproape decisiva pentru EuroAnswer, care nu isi permitea pasi gresiti. Cu toate acestea, Labelon Romania a facut o figura mai mult decat frumoasa, reusind sa faca 3-2 dupa ce a fost condusa cu 2-0, insa pe final a cazut, din nou, fizic. EuroAnswer merge ceas, are maxim de puncte, si pare favorita la pozitia a doua a grupei, care asigura prezenta in viitoarea editie a Ligii I.

Radio Cultural – Friesland 8-8 (Grupa B – Firme)
Medaliata cu bronz din 2010 este intr-o continua scadere de forma, la meciul de marti prezentandu-se la teren si fara o parte consistenta a lotului. Cu toate ca a condus aproape in permanenta, Friesland a lasat-o mai moale in repriza a doua si s-a vazut egalata. Radio Cultural este la al doilea 8-8 consecutiv, dupa ce saptamana trecuta a reusit acelasi rezultat in fata lui Radio Bucuresti.

Danina – Adevarul 2-5 (Grupa A – Firme)
Demoralizata dupa infrangerea suferita in fata Nationalei Artistilor, Danina a inceput meciul slab, fiind condusa cu 2-0 inca din primele minute. “Alb-verzii” au reusit sa egaleze gratie unor goluri frumoase, dar Adevarul a parut mai stapana pe situatie si a bifat a cincea victorie a campionatului.

SuperBet – Athletic GeBoc 6-4 (Preliminarii)
Dupa un inceput slab de campanie, SuperBet a aratat o imbunatatire vizibila in joc, reusind sa castige acest meci mai usor decat o arata scorul, dupa ce a condus pe toata durata partidei. Athletic, de cealalta parte, a avut o tresarire de orgoliu in repriza secunda, insa nu a reusit sa obtina macar un rezultat de egalitate.

Hotel Novotel – Radio Bucuresti 1-7 (Grupa B – Firme)
Dupa un inceput timid, in care adversarele s-au temut una de cealalta, Radio Bucuresti a pus stapanire pe joc si a obtinut o victorie incontestabila, la un scor care nu lasa loc de prea multe comentarii. Hotel Novotel a fost depasita in clasament de ziaristi, iar sansele pentru pozitia a patra, calificanta in primul esalon al sezonului 2011-2012, au disparut.

Miercuri

ABC United – CSS Tacerea Bucuresti 10-0 (Preliminarii)
ABC United a reusit un nou meci mare in preliminarii, reusind sa o invinga pe ultima clasata cu 10-0, cel mai mic scor administrat pana acum. CSS Tacerea Bucuresti a profitat de terenul umed si s-a aparat eroic pana in minutul 9, cand scorul inca era 0-0, dar a cedat in cele din urma, iar golurile au inceput sa curga pe banda rulanta. Cu toate acestea, ABC s-a impotmolit in cateva randuri de jucatorii adversi, care si-au dorit foarte mult de la acest meci impotriva liderului incontestabil.

FC Medex-Team – Whiteland Logistics 4-6 (Open)
Medex a deschis scorul dupa doar cateva minute si, pana adversarii si-au intrat in ritm, s-a facut 3-0. Whiteland nu a cedat, insa, si a egalat, dar «cosmeticienii» au mai punctat o data si conduceau cu 4-3. Din acel moment, jocul lui Medex s-a rupt, iar portarul a mai fost invins de trei ori. Capitanul echipei a acuzat arbitrajul la final, contestand neacordarea unui fault in faza premergatoare golului de 4-5.

Juventus Buftea – Calia Press 3-5 (Open)
Partida decisiva in lupta pentru pozitia a patra a Sectiunii Open, ultima calificanta in faza eliminatorie a competitiei. Campioana en-titre, Calia Press, a abordat meciul foarte serios si s-a impus in cele din urma cu un scor mai lejer decat s-ar fi anticipat, 5-3. In acest moment, sansele lui Juventus de a mai prinde locul 4 sunt pur teoretice, in schimb au prima sansa la prima pozitie a Ligii de Minifotbal Ilfov “Activ eFeM”.

Giulestina Red Sox – Remiza 2-5 (Open)
Disputat pe o ploaie torentiala, meciul a fost unul lipsit de obiectiv, astfel ca ambele echipe au jucat doar pentru palmares. Giulestina a parut echipa mai buna in prima repriza, desi a intrat condusa cu 2-1 la cabine, dar a cedat din nou in partea a doua. Diferenta de trei goluri s-a facut la sfarsit, cand conditiile meteo si-au pus amprenta asupra prestatiei ambelor formatii.

A Anonimi – Adexim Modelcom 3-10 (Open)
Echipa A Anonimi a deschis, surprinzator, scorul si s-a multumit cu aceasta performanta impotriva liderului Sectiunii Open. Adexim Modelcom a incercat sa isi creeze relatii de joc in sistemul 5+1, care pare sa le puna in continuare probleme, iar victoria a venit de la sine, fara eforturi deosebite.

Joi

Arsenal Romania Supporters Club – Finantistii 0-4 (Preliminarii)
Cu toate ca aveau in fata un meci decisiv, care ii pastra in cursa pentru locul al doilea al grupei, “tunarii” au parut dezinteresati, astfel ca s-au prezentat la teren fara rezerve. Finantistii a demonstrat inca o data ca este o trupa solida, care nu da cu piciorul niciunei ocazii, si a invins la un scor mai mult decat lejer, la capatul unei partide pe care a dominat-o integral.

Wipro – Go Travel 5-2 (Grupa B – Firme)
“Indienii” nu au avut probleme in fata ultimei clasate decat la inceput, apoi au preluat carma jocului si au etalat un fotbal placut ochiului, reusind sa se impuna destul de lejer. Go Travel si-a etalat noile echipamente (de altfel, si primele), care se pare ca nu le-au purtat prea mult noroc, insa jocul este intr-o crestere evidenta si probabil nu vom mai astepta mult pana la al doilea succes al sezonului.

Mega Image – Flamingo 2-2 (Grupa A – Firme)
Flamingo avea nevoie de cele trei puncte pentru a-si asigura calificarea in semifinale, dar adversarii au dorit sa prelungeasca suspansul. Cu un gol venit in ultimele secvente, Mega Image a castigat un punct mare in fata uneia dintre cele mai in forma echipe ale campionatului, care i-ar putea asigura locul 4, ultimul calificant in viitoarea editie a Ligii I.

Medex Cosmetics – Clar 4-1 (Grupa B – Firme)
Singura echipa cu maxim de puncte din campionat, exceptand preliminariile, a suferit primul esec al sezonului, chiar in fata rivalei Medex. “Cosmeticienii” au dominat jocul si, pe fondul mai multor ratari ale adversarilor, a castigat asa cum si-a propus initial, la trei goluri diferenta. Acum, Medex Cosmetics are avantajul rezultatelor directe si areprima sansa la ocuparea primului loc din Grupa B – Firme.

Pronostic Sportiv – Nationala Artistilor 1-3 (Grupa A – Firme)
Duelul dintre lider si “lanterna” a fost unul mai frumos decat ne-am fi asteptat, cu o replica foarte buna a ziaristilor, care s-au intrecut in ratari. De cealalta parte, motivati de prezenta reporterilor de la Antena 1, Kamara&Co. au incercat sa creeze spectacol, astfel ca au obtinut un succes la o diferenta mai mica decat ar fi anticipat.