In acest weekend s-a incheiat sezonul 2012-2013 al minifotbalului romanesc, odata cu disputarea Campionatului National de la Hunedoara. Cele mai multe dintre meciuri au fost transmise in direct de GSP TV, o premiera pentru acest sport care se afla intr-o continua expansiune. La finalul intrecerii, Juventus Sibiu a castigat medaliile de aur, la un singur an dupa ce isi adjudecase trofeul Cupei Romaniei!

Pentru a doua oara in istorie, Campionatul „Iubeste Sportul” a avut o reprezentanta la acest nivel, dupa ce Nationala Artistilor a jucat in 2011 la Timisoara, unde nu a trecut de faza grupelor. Va prezentam in continuare povestea participarii lui ABC United la turneul final gazduit de Hunedoara.

Lotul deplasat de ABC United, alaturi de Tiberiu Lajos

ABC United, formatie care a reunit fosti jucatori de fotbal si futsal, pornea drept una dintre favorite la castigarea titlului, insa lipsa experientei la acest nivel s-a dovedit, in cele din urma, decisiva. Bucurestenii au debutat in fata uneia dintre cele mai puternice formatii, MAV Glissando Timisoara, finalista de anul trecut. Golurile superbe reusite de Razvan Radu si Adrian Neaga, fiecare in cate o repriza, au inchis tabela si au anuntat inca de la inceput ca echipa din Capitala isi anunta pretentiile la fazele finale. Sperantele s-au transformat in certitudine dupa al doilea joc, cand ABC United a invins-o pe AS Vispesti Ploiesti (locul 4 national in 2012) cu 5-1, iar spectatorii hunedoreni nu se mai gandeau decat care va fi numele celeilalte finaliste. Ultimele doua meciuri din grupa, cu Smart Baia Mare si Old School Football Arad, au fost adjudecate cu acelasi scor, 5-3, cu mentiunea ca in fata celei de-a doua au evoluat rezervele, locul intai al grupei fiind deja acontat.

Tragerea la sorti a pus-o pe ABC United fata in fata cu Lis Affair Tomesti, campioana Iasiului. Moldovenii s-au aparat supraaglomerat si au fost la numai cateva zeci de secunde de un rezultat neasteptat, egalul, insa doua goluri picate pe final au inchis tabela la 3-1. Asadar, semifinale, unde echipa din Bucuresti urma sa dea piept cu Oz Er Golden Bacau. Jocul adversarilor a fost acelasi, presarat cu un joc la limita regulamentului si cu o aparare supraaglomerata in apropierea suprafetei de pedeapsa. ABC United a ratat o sumedenie de ocazii, printre care si doua bare din celebra pozitie „singur cu poarta goala”, dar a reusit sa deschida scorul in repriza a doua, prin atacantul Stefan Munteanu. Bacauanii au egalat dupa o faza cu devieri, iar meciul a ajuns la executarea loviturilor de departajare, unde Cristian Nita nu a aparat niciun sut, Robert Matei si Adrian Neaga au marcat, iar lovitura lui Stefan Munteanu a fost aparata de cel care urma sa fie desemnat cel mai bun portar al Campionatului National. Asadar, ABC United s-a oprit din cursa catre trofeu dupa un meci in care a avut parte de o situatie cu care nu s-a intalnit decat sporadic in campionatul local: o echipa care refuza jocul ofensiv si care se baricadeaza cu toti jucatorii in aparare, aruncand mingile cat mai departe de propria poarta.

Petre Marin a aparat la loviturile de departajare din finala mica

A urmat finala mica, impotriva celeilalte favorite, MAV Glissando Timisoara, deci un joc intre doua tabere in care dezamagirea era la cote maxime. ABC United a rulat tot lotul, lasandu-l in afara pe portarul Cristian Nita. Bucurestenii au condus inca din primele secunde, iar formatia din Banat a egalat in repriza a doua. Cand mai erau cateva minute din timpul regulamentar, portarul Paul Stegarescu a vazut cel de-al doilea cartonas galben, locul sau fiind luat de Petre Marin. Fostul fundas stelist a aparat lovitura de penalitate de la 9 metri, apoi a parat doua lovituri de departajare, aducandu-i formatiei sale locul al treilea al podiumului.

Razvan Radu (in albastru), cel mai bun jucator de minifotbal de la CN

Felicitari echipei ABC United, care este singura neinvinsa in timpul regulamentar la aceasta editie a Campionatului National!
Felicitari lui Razvan Radu, care a fost desemnat cel mai bun jucator al competitiei!