Minifotbalul din București este dominat, deocamdată fără drept de apel, de ABC United, care a reușit să își adjudece, din punct de vedere matematic, cel de-al treilea titlu din istorie. Performanța „portocaliilor” este cu atât mai valoroasă cu cât s-a concretizat în urma derby-ului cu ocupanta poziției secunde a clasamentului, Naționala Artiștilor & Prietenii, pe care au învins-o norocos, în minutul 40, scor 2-1. ABC United se pregătește, astfel, de preliminariile Campionatului Național, turneu final la care s-a clasat, în 2013, pe treapta a treia a podiumului.

Cupa „Iubește Sportul”
Primele rezultate din optimile de finală ale Cupei „Iubește Sportul” au fost, până la momentul scrierii acestei știri, destul de dezechilibrate, favoritele reușind să se impună la diferențe confortabile. Meciul Naționala Artiștilor & Prietenii – Bucharest United, contând pentru sferturile de finală, se va juca în devans, dat fiind că prima dintre ele va participa la Campionatul Mondial al Artiștilor de la Moscova, unde anul trecut s-a clasat pe treapta a doua a podiumului, după Brazilia.
În aceste condiții, semifinalele și finalele Cupei „Iubește Sportul” sunt programate să aibă loc în săptămâna 2-8 iunie.

Sancțiuni disciplinare:
Dănilă Sorinel
(Nard Media) – suspendare 5 meciuri (injurii aduse
arbitrului) – nu va putea intra în spațiul de joc în nicio calitate,
inclusiv cea de manager/delegat.

Decizii:
– Meciul Victoria București – Locomotiva București, încheiat 3-4 pe teren, a fost omologat cu scorul
de 3-0 în favoarea echipei Victoria București ca urmare a raportului întocmit de
observatorul de joc, care s-a autosesizat că Locomotiva București a utilizat un jucător suspectat că ar fi
neînscris în lotul de jucători, acesta refuzând legitimarea.
– Echipelor din Liga a II-a C le este permis să legitimeze, în pauza dintre tur și retur, jucători excluși din lotul altor formații din campionat, indiferent de divizie, respectând regulamentul.

Programul etapei a XXIII-a
pentru Liga I, Liga a II-a A si Liga a II-a B (Programul etapei curente,
a XXII-a, este afișat pe site, in
pagina „Etape”) si al Etapei a IX-a pentru Liga a II-a C (Programul etapei curente, a VIII-a, este afișat pe site, în pagina „Etape”):

22:15 AS Metropolis
București – Bătrânii din Academiei (CUPĂ, OPTIMI DE FINALĂ)

București

19:45 FCSB – SuperBet (AMÂNAT DIN CAUZA TERENULUI IMPRACTICABIL)

20:30 Bătrânii din Academiei – ABC
United (AMÂNAT DIN CAUZA TERENULUI IMPRACTICABIL)

21:15 Cireșarii – FC Phoenix București (AMÂNAT DIN CAUZA TERENULUI IMPRACTICABIL)

22:00 Bancarii – B&B (AMÂNAT DIN CAUZA TERENULUI IMPRACTICABIL)

Joi, 15.05 (Băneasa):

19:00 La Grande Familia – UNSR

19:45 Team Amigos – GEI

20:30 Nationala Artistilor &
Prietenii – Nard Media (ÎNTRERUPT ÎN MINUTUL 20 DIN CAUZA TERENULUI NEREGULAMENTAR)

21:15 Mustang – Beligi (AMÂNAT DIN CAUZA TERENULUI NEREGULAMENTAR)

22:00 Bucharest United – Pronostic
Sportiv (AMÂNAT DIN CAUZA TERENULUI NEREGULAMENTAR)