Batranii din Academiei, la al cincilea egal stagional. Ciresarii, doar la al doilea

Meciurile din Liga I continua sa aduca rezultate din ce in ce mai surprinzatoare, acesta fiind, cu siguranta, cel mai disputat sezon din istoria campionatului. Daca Mustang se indreapta cu pasi mari spre titlul neoficial de campioana a turului, celelalte doua pozitii ale podiumului sunt sub semnul intrebarii, aproape jumatate dintre formatiile participante avand sanse sa le ocupe in pauza de iarna. Etapa a 10-a nu a adus doar victorii logice ale favoritelor, ci si doua rezultate semigresite ale unor echipe care tintesc podiumul si, de ce nu, titlul. Cu o echipa decimata de absente, Batranii din Academiei a venit ca mielul la taiere in meciul cu SuperBet, dar a condus cu un incredibil si meritat 3-1 la pauza, reusind in cele din urma sa scoata un punct, 3-3, si sa le strice calculele pariorilor. Nationala Artistilor Fotbalisti, entuziasmata de acest rezultat surpriza, a inceput ca din pusca jocul cu Ciresarii, pe care dupa primele 20 de minute a condus-o la scor de forfait. Aportul lui Ionica Marian, fostul golgeter al Ligii a II-a A care a revenit de curand dupa o suspendare, si determinarea nou-promovatilor au dat tabela peste cap si au lasat-o sa se odihneasca la 4-4. Ciresarii si Batranii din Academiei s-au intalnit in etapa a 8-a, cand, evident, au remizat, tot „ca la teatru”.

Sanctiuni disciplinare:

Pirvu Florentin (Parcul Sperantei) – suspendare 5 etape (expresii jignitoare la adresa arbitrului)

Echipa Terra Blue (Liga a II-a) a fost exclusa din campionat din cauza restantelor financiare. Conform regulamentului, ea va disparea din clasament, iar rezultatele inregistrate pana in acest moment vor fi anulate.