Mult asteptatul meci dintre Neatza & Prietenii (campioana regionala si vicecampioana Bucurestiului) si Tanzmannschaft (campioana Bucurestiului si vicecampioana regionala) s-a consumat la inceputul turului, in etapa a treia. Cele doua echipe, mult schimbate la nivel de lot fata de sezonul trecut, au oferit spectatorilor un meci foarte frumos, dominat de sportivitate si presarat cu faze de toata frumusetea, atat individuale, cat si colective.

Neatza & Prietenii a deschis scorul rapid, in minutul 3, prin Mihai Mihalache, apoi si-a dublat avantajul, trei minute mai tarziu, prin golul marcat de internationalul Ciprian Ursu, transferat in aceasta vara de la Dorna Vatra Dornei, vicecampioana nationala a Romaniei. “Diavolii” au incercat pana la final sa strapunga defensiva adversa, insa fara succes, astfel ca 2-0 a fost scorul inregistrat la finalul partidei.

Spectacolul a fost la el acasa in acest derby, ambele echipe demonstrand ca au devenit adevarate forte in minifotbalul romanesc. O mare parte dintre jucatorii care s-au infruntat luni seara vor imbraca tricoul echipei nationale saptamana viitoare, cand va avea loc Campionatul European de minifotbal, MiniEURO 2015, fiind pentru prima data cand printre “tricolori” se vor numara si participanti in Campionatul de Minifotbal Bucuresti.

Felicitari ambelor echipe, Neatza & Prietenii si Tanzmannschaft, pentru modul sportiv in care au abordat acest meci deosebit de important in stabilirea clasamentului!