Neatza & Prietenii a castigat Campionatul Regional Sud-Est!

Primul trofeu de campioana a regiunii Sud-Est a poposit in vitrina formatiei Neatza & Prietenii! “Galben-albastrii” au avut prestatii dintre cele mai bune la Buzau, reusind, la final, sa isi adjudece marele trofeu. Lupta a inceput cu FC Potlogi Targoviste, formatie pe care a invins-o cu 4-2, dupa ce fusese condusa la doua goluri diferenta. A urmat intalnirea cu Aktiv Friends Buzau, adjudecata dupa executarea loviturilor de departajare, apoi victoria cu debutanta FC Rudi Chitila, 8-2. De precizat ca toate aceste formatii veneau din postura de campioane locale, Neatza & Prietenii pornind din urna a patra valorica.

In sferturile de finala, unde invingatoarele se calificau automat la Campionatul National de la Arad, castigatoarea Grupei A s-a intalnit cu Vispesti 2010 Ploiesti, nimeni alta decat campioana en-titre a Romaniei. Coordonati excelent din poarta de catre antrenorul-jucator Cristian Buturuga, bucurestenii au facut un meci foarte bun, in contextul in care au fost nevoiti sa faca fata atat valorii ridicate a adversarilor, cat si a jocului care, pe alocuri, a depasit limitele sportivitatii. Victoria cu 2-0 i-a trimis pe “castraveti” la Campionatul National, dar pretul platit a fost destul de mare, accidentarea a doi jucatori de baza – Andrei Brasoveanu si Razvan Iordache. Ambii au lipsit la semifinala cu Phoenix Craiova, decisa dupa executarea loviturilor de departajare, dar cel de-al doilea avea sa devina eroul ultimului act.

Finala cu Tanzmannschaft a fost una de nivel foarte ridicat, in ciuda faptului ca s-a disputat la ora 14:00, iar terenul sintetic aproape ca frigea. Neatza & Prietenii a deschis scorul inainte de finalul primei reprize, insa cea mai mare problema a aparut in pauza, cand portarul titular Cristian Buturuga s-a accidentat serios la mana dupa ce s-a descarcat de tensiune in compania zidului vestiarelor. Locul sau a fost luat de Cristian Nita, care a avut o prestatie excelenta. In ultimele doua minute ale meciului, dupa ce Tanzmannschaft egalase la 1, acesta a vazut direct cartonasul rosu pentru fault in situatie iminenta de gol. Fara alte optiuni, intre buturi a intrat… nimeni altcineva decat accidentatul Razvan Iordache, jucator care era inscris in raportul de arbitraj doar pentru a avea dreptul sa ia loc pe banca de rezerve. Acesta a reusit sa apere una dintre loviturile de departajare, aducand trofeul in vitrina echipei lui.

Un turneu final de Campionat Regional foarte reusit pentru Neatza & Prietenii, care va avea ocazia sa depaseasca aceasta performanta la Arad, unde se va desfasura Campionatul National.

Campioana regionala i-a dedicat acest trofeu lui Cristian Grigorescu!

Lot de jucatori: Cristian Buturuga, Cristian Nita, Mihai Mihalache, Marian Boiesan, Andrei Brasoveanu, Razvan Brasoveanu, Razvan Iordache, Cristian Iordan, Daniel Otil, Alexandru Nechita, Alexandru Buturuga si Silviu Popescu.

Oficiali: Bogdan Dragos (delegat) si Andrei Alexandriu (maseur).