Nationala Artistilor a fost prima echipa calificata in “careul de asi” al Cupei “Iubeste Sportul”, dupa ce a trecut de Danina la limita, 2-1. “Verzii” au deschis scorul relativ repede, insa vedetele si-au facut simtita presiunea si au egalat prin Kamara, care a profitat de o nesincronizare a fundasilor adversi si a finalizat din apropiere, nemarcat. La evenimentele primei reprize poate fi trecut si penalty-ul acordat artistilor, pe care DJ Moise l-a ratat jenant dupa ce a incercat o scarita. “Tricolorii” au mai punctat o data in partea a doua si s-au calificat in premiera din sferturile de finala ale competitiei, dupa ce in toamna fusesera eliminati in aceeasi faza de Real Hypermarket, in prelungiri. Partida a doua a zilei de miercuri le-a pus fata in fata pe ocupantele locurilor secunde din grupele lor, Clar Finance si Friesland. Asa cum ne-au obisnuit, “economistii” au facut economie si la jucatori, astfel ca nu au avut nicio rezerva, in ciuda intamplarii din etapa a 5-a. Desi incurajata din simpatie de jucatorii de la Danina, Clar Finance a primit gol relativ repede, a egalat, a fost din nou condusa, si a reusit sa preia avantajul la 3-2. Din acel moment, oboseala si ghinionul si-au spus cuvantul, iar Friesland a mai punctat de trei ori, suficient pentru a face ca a patra reusita adversarilor sa devina inutila. Scor final 5-4 pentru Friesland, care, la prima participare in Cupa de Fotbal “Iubeste Sportul” se indreapta spre finala. Astazi (Joi, 03.07), vor avea loc celelalte doua meciuri din cadrul sferturilor de finala: Adevarul – Real si GfK -Adras. www.cupadefotbal.ro