Ultima etapa din Sectiunea Open mai avea de stabilit doua lucruri: cine o va urma pe TEC Buftea in semifinale (Grupa A) si care este ordinea in care Juventus Bucuresti si Calia Press vor termina pe primele doua pozitii ale Grupei B. Cel mai asteptat meci al rundei a sasea, Ciresarii – FC Medex-Team, a decis numele formatiei care a terminat pe pozitia secunda, ultima calificanta in “careul de asi” al Cupei Iubeste Sportul. Dupa ce in tur rezultatul fusese 2-2, Medex avea nevoie din nou de un rezultat de egalitate, pe cand adversarii erau condamnati sa invinga. Sperantele echipei Ciresarii au crescut cand “cosmeticienii” au acuzat ora programarii partidei (20:00) si au ajuns in ultimul moment la teren, in ciuda organizarii foarte bune de care dadusera dovada in primele cinci meciuri. Cu toate acestea, accidentarea grava a portarului formatiei “bleu” in etapa a 4-a s-a vazut din plin, iar FC Medex-Team s-a impus cu 3-1, chiar daca inlocuitorul sau, Eduard Ristea, a facut fata cu brio intre buturi. Dupa ce in tur s-a impus cu 3-0 la capatul unui meci intrerupt la pauza, Calia Press a castigat si mansa a doua cu Juventus Buftea, 5-3. Cele doua formatii au parut de valori foarte apropiate, dar ilfovenii au avut dezavantajul galeriei adverse, care i-a incurajat frenetic pe Coltan&Co. in cele 40 de minute de joc. Conform pozitiilor ocupate in clasamentul celor doua grupe, cele doua reprezentante ale orasului Buftea in Cupa “Iubeste Sportul” se vor lupta pentru un loc in marea finala, calificanta la baraj. Iata programul semifinalelor Sectiunii Open: Marti, 1.06: 20:00 TEC Buftea – Juventus Buftea